Macarlar ve Kilise Çanı

1683’ten bu yana, her gün saat 12.00’de aynı şekilde çalıyor o çan Venedik’te. Avrupalı beş asırdır her gün kutluyor Osmanlı’dan kurtuluşunu.

Venedik’te saat 12.00’de kilisede çanlar neden çalar bilir misiniz? Avrupa’nın Osmanlı’dan kurtuluşunu haber verir o çanlar.
Venedik’e gittiğimizde rehberimiz anlatmıştı, ben de ondan öğrendim.
Kanuni Sultan Süleyman’ın 1543 yılında fethettiği Estergon Kalesi, 1595’te ‘Estergon Kalesi Türküsü’nün yakılmasına sebep olan bir savaş sonunda; Alman, Leh, Macar ve Venediklilerin eline geçti.
Sokulluzade Lala Mehmed Paşa’nın emrindeki ordu, bir aylık kuşatmadan sonra 3 Ekim 1605’te kaleyi tekrar fethetti ve 78 yıl Osmanlı’nın elinde kaldı Estergon Kalesi.
Osmanlı’nın II. Viyana Kuşatması’nda başarısızlığa uğramasından sonra Avrupa devletlerinin oluşturduğu ‘Kutsal İttifak’, 1 Kasım 1683’te Estergon Kalesi’ni tekrar fethetti.

Osmanlı’nın elindeki son Avrupa kalesinin düştüğü haberi ulaşınca Venedik’e, kilise saat 12.00’de çalınan çanla Türklerden kurtuluşu müjdeledi Venediklilere.
1683’ten bu yana, her gün saat 12.00’de aynı şekilde çalıyor o çan.

Estergon Kalesi Macaristan sınırları içerisinde yer almaktadır. Macarlar, bu savaşlarda Osmanlı’ya karşı kurulan çoğu “Dini İttifak” ta yer almıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s